Okresowe zmiany w podatku VAT w rolnictwie


17-01-2022, Redaktor: Jkalmuk
https://mir.krakow.pl/artykuly/Okresowe-zmiany-w-podatku-VAT-w-rolnictwie,14400.html

Uchwalona przez Sejm 13 stycznia 2022 r. i skierowana do prac Senatu RP  ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (druki sejmowe poselskiego projektu ww. ustawy nr  1905, 1914, druk senacki nr 618) przewiduje czasową obniżkę stawek podatku VAT w okresie od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r.:

Nie ulega zmianie 7% stawka zwrotu ryczałtu podatku VAT dla rolników ryczałtowych.

Stawka 0% na żywność obejmuje towary wymienione w poz. 1–18 załącznika nr 10 do ustawy, inne niż klasyfikowane w grupowaniu usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56).

Oznacza to, że przy sprzedaży  przez producentów rolnych rozliczających się z VAT na zasadach ogólnych w okresie od dnia 1 lutego  do dnia 31 lipca br. będzie obowiązywała 0% stawka VAT od sprzedawanych produktów rolnych wymienionych w poz. 1- 18 zał. 10 do ustawy VAT, w szczególności: warzyw (CN 07), owoców i orzechów jadalnych (CN 08), zbóż (CN10),  nasion i owoców oleistych; ziaren, nasion i owoców różnych; roślin przemysłowych lub leczniczych; słomy i pasz – wyłącznie przeznaczonych do spożycia przez ludzi (CN ex 12), produktów mleczarskich; jaj ptasich; miodu naturalnego; jadalnych produktów pochodzenia zwierzęcego, gdzie indziej niewymienionych ani niewłączonych (CN 04) oraz ryb i skorupiaków, mięczaków i pozostałych bezkręgowców wodnych – z wyłączeniem homarów i ośmiornic oraz innych towarów objętych CN 0306 – CN 0308 (CN ex 03).

Przy sprzedaży nie wymienionych w poz. 1 – 18  zał. nr 10  do ustawy VAT produktów rolnych  stawka w wysokości 0% nie będzie miała zastosowania – w takim przypadku właściwa będzie stawka podatku 8% - dla towarów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy o VAT lub w rozporządzeniu wykonawczym dotyczącym stawek obniżonych.

Bezpośrednie zmniejszenie kosztów produkcji rolnej w okresie 1 luty – 31 lipiec br. zapewni  obniżenie w tym okresie  do 0% stawki podatku VAT na  nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą, środki poprawiające właściwości gleb, stymulatory wzrostu oraz podłoża do upraw (z wyłączeniem podłoży mineralnych),  a pośrednio – obniżenie VAT na energię i niektóre surowce energetyczne.

Rolnicy ryczałtowi sprzedający produkty rolne będą jak dotychczas otrzymywać należności za sprzedane produkty wraz ze zryczałtowanym zwrotem podatku wynoszącym 7%.

Objęcie 0% stawką podatku VAT podstawowych produktów żywnościowych ma umożliwić obniżenie ich cen dla konsumentów.

Źródło: KRIR